Prodej sazenic a pěstování

Prodej sazenic kotvičníku a ženšenu

Od půlky května do konce června prodáváme každý rok sazenice kotvičníku a ženšenu indického doma v Českých Budějovicích. Minimální smysluplné množství vzhledem k výnosu je 25 ks sazenic kotvičníku, což je na osázení cca 1 m2 plochy. Objednávky na menší počet než 25 ks sazenic kotvičníku nevyřizujeme. Semena neprodáváme.

U ženšenu indického doporučujeme cca 10 rostlin pro rozumný výnos.

Ceny jsou bezkonkurenčně nízké: 1 sazenice kotvičníku 33 Kč, 1 sazenice ženšenu 35 Kč.

KOTVIČNÍK - pěstování

Kotvičník je jednoletá rostlina, která se pěstuje ze semen, která jsou ukryta v plodech. Nejvhodnější dobou výsevu semen je období od konce března do konce dubna. Rostlinky jsou poměrně značně náchylné na padání klíčících rostlin. Semena vzcházejí nepravidelně. To znamená, že při stejných podmínkách klíčí různě. Takže vypěstování rostlin kotvičníku ze semínek není jednoduché.

Kotvičník je nejsnadnější pěstovat ve volné půdě. Jediné nebezpečí je nečekané mimořádně špatné počasí. Chlad a mokro, přívalové deště, kroupy apod. Ale při normálním létu je stav rostlin pěstovaných venku lepší. Zalijte raději jen při výsadbě, spousta lidí kotvičník přelévá. Rostliny venku netrpí v podstatě žádnými chorobami a ani škůdci, dobře snáší sucho, takže s pěstováním nejsou v případě příznivého počasí problémy. Na pěstování jsou nejvhodnější půdy lehčí, písčité a stanoviště slunné. Pěstujeme-li venku, vhodné je sázení do řádků. Rostliny asi 20 cm od sebe a řádky 20 cm od sebe.

Při pěstování ve skleníku je nutná častá kontrola, denní mírná zálivka a výkonné větrání. Porost je více ohrožen napadáním mšicemi a sviluškou. V případě napadení je nejjednodušší a nejspolehlivější rostliny razantně ostříhat. Nebojte se, i na pohled sviluškou naprosto zničený porost po ořezání v příznivých klimatických podmínkách znovu obrazí. Kotvičník je možné pěstovat i v květináčích a truhlících, květináč o průměru 13 cm na pěstování je dostačující. Do 60 cm dlouhého truhlíku se dá dát pohodlně 6 rostlin.

Rostliny se stříhají, když nové větvičky dosáhnou délky 20 cm, suší se buď v sušičce nebo na stinném, teplém, suchém a vzdušném místě. Kotvičník při příznivém počasí zanedlouho znovu obroste. Nebo můžete sklidit vše najednou koncem léta.

ŽENŠEN - pěstování 

Tato rostlina se dá pěstovat venku i ve skleníku. Většinou jako letnička. Keř dorůstá v našich podmínkách okolo 1 metru, ve skleníku je větší díky vyšší teplotě a delší vegetační době. Postačí běžná zemina i zálivka, tato rostlina má ráda teplá místa. Semena vyséváme do skleníku nebo pařeniště už od konce března, klíčí 4 - 6 týdnů. Sazenice vysazujeme ven od poloviny května do sponu 50 x 50 cm. Na pohled hezký keř zajímavě kvete, jeho plody jsou žluto oranžové podobné mochyni. Pěstujeme do podzimu, kdy sklidíme celé rostliny před příchodem prvních mrazů a jednotlivé užívané části (listy, měkké části natě a kořeny) usušíme buď v sušičce nebo na stinném, teplém, suchém a vzdušném místě. Ve skleníku se prodlouží vegetační doba minimálně o 1 měsíc.

Pro víceleté pěstování jako tzv. přenosné rostliny (není mrazuvzdorná) je nutný větší květináč, aby bylo možno na zimu přenést domů do chladného prostoru 5 - 9 °C a omezíme zálivku. Je dobré na zimu rostlinu sestříhat, dobře obrůstá. Při pěstování v nádobách je vhodné přihnojování organickými hnojivy (granulovaný hnůj, rohovina apod.).