Indický ženšen - Withanie - Ašvaganda

Withania somnifera - witánie snodárná, indický ženšen, ašvagandaašvaganda ženšen

charakteristika: vytrvalý, větvený, plstnatý až lysý, 100-150 cm vysoký keř, výsadba do sponu 50x50 cm.

vlastnosti: afrodiziakální, antisklerotické, antistresové, omezuje rizika vzniku civilizačních chorob, odstraňuje nespavost a vyčerpanost(psychickou i fyzickou), pozitivně působí na astma a choroby reprodukčního systému (impotence) aj.

Léčitelé již v dávných dobách poznali, že tato rostlina má podobné účinky jako známý ženšen. Zvláště indická ajurvéda ji hojně využívala a proto dostal lidový název indický ženšen.. Co poznali léčitelé intuicí a pozorováním příznivých vlivů užívání witánie na pacienty, to dnes moderní věda potvrdila. Při výzkumech bylo zjištěno, že látky obsažené v této rostlině jsou velmi podobné účinným látkám obsaženým v ženšenu pravém (Panax ginseng), jehož pěstování je ale mnohem obtížnější a produkty z něj tak několikanásobně dražší.

Látky obsažené ve witánii mají velmi dobré protinádorové účinky a je doporučována při léčbě ozařováním nebo cytostatiky.Witánie je řazena mezi tzv. adaptogenní rostliny - působí antidepresivně, posiluje imunitní systém, snižuje množství cholesterolu a cukru v krvi, působí jako afrodiziakum. Dále působí protizánětlivě, léčí plicní onemocnění a poruchy trávicího traktu.

Používá se k posílení fyzické a psychické kondice. Zvyšuje odolnost proti stresu. Posiluje koncentraci a pozitivně ovlivňuje činnost mozku. V současnosti je bylina oblíbeným prostředkem mezi indickými manažery, protože v ní obsažený alkaloid somniferin má sedativní účinky a prokázán byl také pozitivní vliv na některé funkce mozku, jako je zlepšení schopnosti získávání informací a jejich uchování.

aplikační forma: odvar: 2g  listu, 2 g kořene + cca 300ml vody, var 5 min

                           výluh(čaj) 2 g list, 20 min luhovat

                           tinktura 1:2 list, kořen : alkohol 30%, 3 x denně 1 ml

Při doporučeném dávkování nejsou známy nežádoucí vedlejší účinky a kontraindikace. Jako potravina a ve velkém množství je toxická.

Nevhodné pro děti, těhotné a kojící ženy!

Cena čerstvé, kvalitně usušené, v čisté přírodě pěstované a nechemicky ošetřované ašvagandhy z mé zahrady:

100g list......600 Kč

100g kořen.....700 Kč

https://www.celostnimedicina.cz/withania-somnifera.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Withanie_snod%C3%A1rn%C3%A1

http://www.gits4u.com/agri/agri5d.htm

http://mit-phytaminen-heilen.com/heilpflanzen/ashwagandha.html

Oba obrázky na této stránce jsou z mé zahrady v roce 2014:
ženšen