KLANOPRAŠKA ČÍNSKÁ

Klanopraška čínská (Schisandra chinensis) - léčivá  a tonizující popínavá liána. Vysoce mrazuvzdorná (snese -30°C), občas úrodu poškodí jarní mrazíky. Plodí v hroznech červené barvy, sklizeň v září až říjnu. Bobule mají dle čínské medicíny pět chutí. Důležité při výsadbě je zastínění  kořenů (např. mulčem), aby nedocházelo k jejich přehřátí. Dobrá je severozápadní strana nebo prostě místo, kde nebude docházet k brzkému nasazení květů, které pak poškodí jarní mrazíky. K pěstování  je nutná jakákoliv opora..drátěnka, plot, ale protože klanopraška je běh na dlouhou trať, tak já používám stavební kari síť s okem 15 cm. Řez není nutný, spíše u starších zahuštěných rostlin pouze prosvětlovací. První plody zhruba 2-3 roky po výsadbě. Nemá ráda vysychavé půdy. Půda a hnojení pro kyselomilné rostliny.

Léčivé a použitelné jsou plody, listy i výhony. Bobule se mohou zpracovat do výborných marmelád, nápojů, sušit, mrazit nebo naložit do medu či cukru. Z listů a větviček lze také vařit čaj. Látky obsažené v rostlině působí proti únavě, stresu, zlepšují dýchání a ostrost zraku a celkově povzbuzují organizmus. Rostlina je nevhodná pro lidi trpící srdečními potížemi a epilepsií, neměla by se kvůli povzbuzujícím účinkům podávat dětem.

Tip: Já nakládám bobule schizandy do cukru 1:1. Rozdrtím bobule ve šnekovém odštavňovači a drť smíchám s vylisovanou šťávou a cukrem. Naplním do sklenic a hotovo. Takto uskladněnou schizandru pak nejraději piju jako velmi chutný a posilující čaj...1-2 lžičky zaliju horkou vodu. Bobule sama o sobě má velmi výraznou hořkokyselou chuť, ale takto upravená s cukrem jako čaj je chuťově vynikající...skoro neznám nic lepšího;-)

Na obrázku je klanopraška pnoucí se po kari síti (13. březen 2016). Bacha, tato liána na podzim opadá, spousta lidí dělá tu chybu, že ji  na podzim po opadání listů vyhodí, protože si myslí, že uhynula. Nabízím 2 roky staré malé rostlinky za 60 Kč/1ks, které mají dřevnatý stonek a z ok vyrazí letos větvičky. Poté co vám sazeničky přijdou poštou, doporučuji zasadit do květináčů o průměru cca 10 cm k opoře a počkat s výsadbou na konečnou lokalitu až budou rostlinky cca 40 cm vysoké. Ke koupi doporučuji více ks a zkusit na zahradě více lokalit. U mne na zahradě ji dávám spíše na místa kde je více či méně stínu, protože rostlina nejvíc trpí tím, že na jaře na slunci brzy naraší a pak ji ničí pozdní jarní mrazíky. Tomu se dá zabránit zateplením netkanou textilní folií.