Nejen voňavá, ale také léčivá bylinka LEVANDULE

18.10.2017 10:25

Vůni levandule znalo lidstvo už před naším letopočtem

Bylina, která byla používaná lidstvem už před našim letopočtem. Už pro staří Egypťané bylo používání levandule běžnou praxí. Bylinu používali pro výrobu parfémů, na provoňování koupelí, lázní i domácích prostor. Uvnitř pyramid byla také naleznuta levandule ve svazcích a také byla jednou ze složek při mumifikování jejich předků. Ale krom kouzelné vůně této byliny také dobře znali její výbornou chuť. I staří Řekové se o levanduli dozvídají záhy a brzo ji zařadili mezi své oblíbené řecké byliny. Staří Řekové ji používali stejně jako Egypťané na výrobu voňavých preparátů a na odpuzování hmyzu. Od Řeků se zpráva o levanduli donesla do starého Říma, jejž obyvatelům taktéž zcela učarovala a byla z ní nejoblíbenější vůně římských lázní. Bleskově rychle se bylinka dostává do podvědomí celého obyvatelstva a pěstují a používají ji jak boháči, tak ta nejnižší vrstva obyvatelstva. Právě ve starém Římě byly Římany objeveny také její léčivé a blahodárné účinky, které se nesly rychle světem do všech stran. Další významnou roli měla levandule v období moru, její účinek odpuzování hmyzu byl už dobře znám a právě hmyz byl nejčastějším a nejzákeřnějším šiřitelem morové epidemie. O proslavení levandule se také zasloužila Anglikická královna Victoria, tato voňavá bylinka ji doslova učarovala a hojně ji nechala sázet do zámeckých zahrad i nechala s ní zdobit a provonět interiér zámeckých prostor. A tím učinila z voňavé levandule doslova módní hit, který se nesl rychle mezi obyvatelé Anglie. V těžké době první světové války pak používali vojáci v terénu levanduli jako obklad na rány z boje. O levanduli je psáno také v Bibli, kdy Marie pomazává Ježíše po ukřižování právě touto bylinkou. A také se dostala do díla Zimní příběh od Shakespeara.

Nejen voní, ale i uzdravuje

Nádherná bylinka levandule má krom svého nezaměnitelného aroma také celou řadu léčivých a blahodárných účinků pro lidské tělo. Levandule se považuje za symbol krásy a vůně, proto je tolik oblíbená a používaná na výrobu kosmetiky a drogerie. Celým jménem se jmenuje levandule lékařská a to už mnohé napovídá. Navíc má zklidňující a hydratační účinky, takže lidské pleti dodá příjemný pocit i vzhled. Levandule se ale také používá vnitřně a má celou řadu blahodárných vlastností. Také vnitřně působí bylinka uklidňujíc, je vhodná a účinná při léčbě depresí, úzkostí a podobných psychických obtížích. Podporuje spánek a pomáhá na nespavost, při konzumaci přes den uvádí do pohodového a klidného stavu. Levandule pomáhá při bolestech a křečích, zmírňuje projevy migrény, tlumí bolesti při menstruaci, snižuje krevní tlak a optimalizuje cirkulaci krve. Blahodárně také působí na zažívací ústrojí, pomáhá při nechutenství a poruchách potravy, zmírňuje nadýmaní a pocit plnosti, tlumí nevolnost a zvracení a pomáhá při problémy se zácpou. Levandule léčí vnitřně ale také zevně, řeší problémy s lupy, se ztrátou vlasů a v některých případech si dokáže poradit i se vši. Blahodárně působí na ekzém a plísňová onemocnění kůže, a na kožní poranění různého typu. Levandule je voňavá a lahodná bylinka a pokud ji zařadíte do svého jídelníčku, získáte mnoho prospěšných minerálů a stopových prvků.

Vypěstujte si levanduli třeba za oknem

Bylina původně pochází ze středomoří, ale už dávno se rozšířila do celého světa, kde ji to klimatické podmínky dovolují. Vypěstovat levanduli není nic složitého a bylinka není nikterak náročná. Pěstování je možné od začátku, pořiďte si semena levandule, ale je třeba počítat, že levandule má poměrně dlouhou dobu klíčení až okolo 60 dnů a ke sběru je připravena až druhý rok po výsevu. Už vzrostlou levanduli si můžete koupit také v zahradnictví a pěstovat doma za oknem, nebo na balkóně. Potřebuje hodně slunce a suší půdu, špatně se jí vede v bahnité zemině. Její drogou je květ, sbírá se od června do října, v teplejších klimatech bude mít květ až třikrát do roka, v našich podmínkách to stihne jednou až dvakrát. Sběr provádíme vždy za suchého počasí, sbíráme celé klasy byliny a sušíme v průvanu a ve stínu, pokud budete chtít použít sušičku, optimální teplota bude 35 stupňů. Skladujte ve vzuchotěsné dóze a vydrží vám voňavá až do příštího roku.

Zpět