Skladování, dávkování a příprava čaje

První důležitou záležitostí je co nejdříve vyzvednout zásilku na poště, protože při skladování na poště se každý den zvyšuje pravděpodobnost poškození zásilky z důvodu nešetrného zacházení ze strany pošty! Pokud nedostanete doručenku do druhého následujícího pracovního dne po mém avízu o odeslání, pravděpodobně se někde ztratila doručenka, a balík leží na vaší poště. Zeptejte se tam nebo mi zavolejte!

Pokud jste z jihočeského kraje, nebo nechcete platit poštovné nebo máte  prostě cestu kolem Českých Budějovic, můžete si přijet osobně po telefonické domluvě ohledně přesného času příjezdu. Já ušetřím práci s balením a chozením na poštu a vy poštovné:-)

Uchovávejte při pokojové teplotě, v suchu a temnu! Po přijetí zásilky je třeba kotvičník přendat do uzavíratelné nádoby. Obyčejné sklenice se šroubovacím víčkem bohatě stačí. Lepší jsou tmavé, ale stačí zamezit dopadu přímých slunečních paprsků na sušinu ve sklenicích.

Dávkování: 1 - 6 g sušené natě denně (dle váhy, volby síly účinků, aktuální zátěže jednotlivce). Pro zvýšení účinku použijte vyšší dávku v rámci rozmezí, protože klinické testy neprokázaly žádnou měřitelnou toxicitu, ani vedlejší nežádoucí účinky, a to ani při podání vysokých dávek. 1 gram = 1 kávová lžička jemně podrcené natě. Já posílám kotvičník nastřihaný na cca 10 cm kousky, aby bylo vidět, že jde o 100% kotvičník. Nedrcená nať také lépe a déle udrží účinné látky. Chceme-li dostat z byliny co nejvíce, podrtíme ji a tím se vyluhuje maximum účinných látek. Často se stává, že se během poštovní přepravy oddělí lístky od stonků. Není to na závadu, jen upozorňuji, že léčebné účinky má celá rostlina, tedy včetně stonků a kořenů.

Příprava čaje: podrtťe potřebné množství do čajové konvičky a zalijte vroucí vodou. Nechte min 15 min louhovat. Je možné zalít i podruhé jako zelený čaj.

Příprava odvaru(kořeny): sušené podrcené kořeny zalít vodou a 10-15 minut vařit. Poté odvar přecedíme a pijeme nejlépe ve třech dávkách přibližně půl hodiny před jídlem.  

Důležité je dodržovat pravidelnost v užívání čaje. Po třech dnech až týdnu se dostaví účinky...Pokud nerozeznáváte účinky, zvyšte dávku. Mě vyhovuje i určitá variabilita v dávkování, potřebuju-li jednorázově více povzbudit, dám si vyšší dávku, ale je důležité si dát každý den alespoň minimální udržovací.

S ohledem na obsah alkaloidů není kotvičník vhodný pro osoby mladší 18 let a těhotné či kojící ženy. Kontraindikace a interakce s jinými látkami a léčivy nebyly dosud objeveny.

Často lidé najdou nějaký potravní doplněk (extrakt, tabletu) z kotvičníku na internetu a ptají se mě, jestli je dobrý. Tímto chci jednou provždy odpovědět: tyto potravní doplňky nepodléhají žádné kontrole a tedy musíte věřit tomu co je napsané na krabičce. Je zajímavé, že když jsem několik let sháněl kvalitní sušenou nať po celém světě, tak jsem nenašel dodavatele. Bohužel od té doby mi chodí spousty spamu s nabídkami průmyslových produktů z kotvičníku z Číny a Indie za směšně nízké ceny. Z čeho to tedy vyrábějí? A proč jsou na našem trhu tyto produkty běžně za 100 násobek nákupní ceny? Každý současný podnikatel si prostě spočítá, že levně nakoupit a skrz líbivé reklamní texty na webovkách draze prodat je určitě snazší než se lopotit na poli.

Další lidé mi volají, že by zkusili moji nať, protože měli ty a ty tablety(extrakt) a nějak to nefungovalo...krátce řečeno - i já jsem vyzkoušel v životě hodně bylinných tablet a extraktů ze studijních důvodů a to nejen z kotvičníku a jsem z nich zklamán. Žádná průmyslově vyrobená tableta u mě nikdy nenahradí voňavou, čerstvou, dobře usušenou bylinu, kde působí přirozeně desítky různých látek v synergiích.