Dávkování a příprava čaje

Skladování, dávkování a příprava čaje z kotvičníku

První důležitou záležitostí je co nejdříve vyzvednout zásilku na poště, protože při skladování na poště se každý den zvyšuje pravděpodobnost poškození zásilky z důvodu nešetrného zacházení ze strany pošty! Pokud nedostanete zásilku do 3 dnů od odeslání, pravděpodobně leží na vaší poště. Zeptejte se tam nebo nám zavolejte.

Uchovávejte při pokojové teplotě, v suchu a temnu! Po přijetí zásilky je dobré kotvičník přendat do uzavíratelné nádoby. Lepší jsou tmavé, ale stačí zamezit dopadu přímých slunečních paprsků na sušinu. Pro kratší skladování lze nechat v zip pytlích, ve kterých vám zásilka kotvičníku přijde.

Připravte si zdraví prospěšný čaj z kotvičníku!

Dávkování a příprava kotvičníku

Dávkování: 1 - 6 g sušené natě denně (dle váhy, volby síly účinků a aktuální zátěže jednotlivce). Pro zvýšení účinku použijte vyšší dávku v rámci rozmezí, protože klinické testy neprokázaly žádnou měřitelnou toxicitu, ani vedlejší nežádoucí účinky, a to ani při podání vysokých dávek. 1 gram = 1 kávová lžička jemně podrcené natě. My posíláme kotvičník nastřihaný na cca 10cm kousky, aby bylo vidět, že jde o 100% kotvičník. Nedrcená nať také lépe a déle udrží účinné látky. Chcete-li dostat z byliny co nejvíce, podrťte nebo nalámejte ji těsně před použitím a tím se vyluhuje maximum účinných látek. Často se stává, že se během poštovní přepravy oddělí lístky od stonků. Není to na závadu, léčebné účinky má celá rostlina včetně stonků.

Příprava nálevu: podrtťe potřebné množství do čajové konvičky a zalijte vroucí vodou. Nechte min 15 minut louhovat. Je možné zalít i podruhé v rámci jednoho dne (jako zelený čaj).

Příprava odvaru: sušenou nať zalít vodou a 5-25 minut vařit. Poté odvar přecedíme a popíjíme nejlépe vícekrát během dne.

Kolik dát vody? Pokud použijete přiměřené množství vody na množství natě, tak je jedno, jestli zalijete např. 3 gramy 0,15 l nebo 0,3 l vody. Chybu neuděláte, i když použijete na toto množství 0,5 l nebo 1 l vody. Záleží na chuti, a aby to celkově zapadalo do vašeho každodenního pitného režimu. Toto je dost individuální, někdo raději silnější chuť a méně čaje, někdo radši slabší chuť a nevadí mu vypít více čaje.

Subjektivní je i výše denní dávky, máme spokojené zákazníky, kteří pijí 1 g denně a i ty, kteří pijí 10 a více gramů denně.

Co se týče přestávek v užívání kotvičníku, tak někdo přestávky dělá, někdo ne, podle osobního přesvědčení. Vzhledem k neexistenci prokázaných nežádoucích účinků kotvičníku je to každého volba. Já osobně přestávky nedělám, protože účinek roste s dobou užívání. Navíc u léčení dlouhodobých zdravotních problémů je to kontraproduktivní.

Důležité je dodržovat pravidelnost v užívání čaje. Po třech dnech až týdnu se dostaví účinky. U někoho to ale trvá i více než měsíc. Kotvičník pomalu vylaďuje organismus. Buďte trpěliví. Největší chybou je to vzdát po 2-3 týdnech. Pokud nerozeznáváte účinky, zvyšte dávku. Mě vyhovuje i určitá variabilita v dávkování, potřebuju-li jednorázově více povzbudit, dám si vyšší dávky, ale je důležité si dát každý den alespoň minimální udržovací.