Skladování, dávkování a příprava čaje z kotvičníku

První důležitou záležitostí je co nejdříve vyzvednout zásilku na poště, protože při skladování na poště se každý den zvyšuje pravděpodobnost poškození zásilky z důvodu nešetrného zacházení ze strany pošty! Pokud nedostanete zásilku do 2 dnů od odeslání, pravděpodobně leží na vaší poště. Zeptejte se tam nebo mi zavolejte.

Uchovávejte při pokojové teplotě, v suchu a temnu! Po přijetí zásilky je dobré kotvičník přendat do uzavíratelné nádoby. Lepší jsou tmavé, ale stačí zamezit dopadu přímých slunečních paprsků na sušinu. Pro kratší skladování do 1-2 měsíců lze nechat v zip pytlích, ve kterých vám zásilka kotvičníku přijde.

Připravte si zdraví prospěšný čaj z kotvičníku!

čaj kotvičník zemní kotvičník zemní čaj příprava čaje z kotvičníku zemního

Dávkování a příprava kotvičníku

Dávkování: 1 - 6 g sušené natě denně (dle váhy, volby síly účinků, aktuální zátěže jednotlivce). Pro zvýšení účinku použijte vyšší dávku v rámci rozmezí, protože klinické testy neprokázaly žádnou měřitelnou toxicitu, ani vedlejší nežádoucí účinky, a to ani při podání vysokých dávek. 1 gram = 1 kávová lžička jemně podrcené natě. Já posílám kotvičník nastřihaný na cca 10 cm kousky, aby bylo vidět, že jde o 100% kotvičník. Nedrcená nať také lépe a déle udrží účinné látky. Chceme-li dostat z byliny co nejvíce, podrtíme nebo nalámeme ji těsně před použitím a tím se vyluhuje maximum účinných látek. Často se stává, že se během poštovní přepravy oddělí lístky od stonků. Není to na závadu, jen upozorňuji, že léčebné účinky má celá rostlina, tedy včetně stonků.

Příprava čaje: podrtťe potřebné množství do čajové konvičky a zalijte vroucí vodou. Nechte min 15 min louhovat. Je možné zalít i podruhé jako zelený čaj v rámci jednoho dne.

Příprava odvaru: sušenou nať zalít vodou a 5-25 minut vařit. Poté odvar přecedíme a popíjíme nejlépe vícekrát během dne. 

Kolik vody? Pokud použijete alespoň trochu přiměřené množství vody na množství natě (tzn, že je ve vodě alespoň ponořená), tak je jedno, jestli zalijete např. 3 gramy 0,15l nebo 0,3l vody. Chybu neuděláte ani když použijete na toto množství 0,5 nebo 1l vody. Záleží na chuti, a aby to celkově zapadalo do vašeho každodenního pitného režimu. Toto je dost individuální, někdo raději silnější chuť a méně čaje, někdo radši slabší chuť a nevadí mu vypít denně více čaje.

Subjektivní je i výše denní dávky, znám spokojené zákazníky, kteří pijí  1g denně a i ty, kteří pijí 10 a více gramů denně.

Co se týče přestávek v užívání kotvičníku, což je také častý dotaz, tak někdo přestávky dělá, někdo ne, podle osobního přesvědčení. Vzhledem k neexistenci prokázaných nežádoucích účinků kotvičníku je to každého volba. Já osobně přestávky nedělám, protože účinek roste s dobou užívání. Navíc u léčení dlouhodobých zdravotních problémů je to kontraproduktivní.

Důležité je dodržovat pravidelnost v užívání čaje. Po třech dnech až týdnu se dostaví účinky...u někoho to ale trvá i více než měsíc. Kotvičník pomalu vylaďuje organismus. Buďte trpěliví. Největší chybou je to vzdát po 2-3 týdnech. Pokud nerozeznáváte účinky, zvyšte dávku. Mě vyhovuje i určitá variabilita v dávkování, potřebuju-li jednorázově více povzbudit, dám si vyšší dávku, ale je důležité si dát každý den alespoň minimální udržovací.