Pěstování kotvičníku zemního

Od půlky května do konce června prodávám každý rok sazenice kotvičníku, ženšenu indického a klanoprašky čínské doma v Českých Budějovicích. Minimální smysluplné množství vzhledem k výnosu je 25 ks sazenic kotvičníku (je to drobná rostlina), což je na osázení cca 1m2 plochy. Objednávky na menší počet rostlin kotvičníku nevyřizuji.

U ženšenu indického doporučuji okolo 10 rostlin, u klanoprašky 5 rostlin.

Ceny jsou bezkonkurenční: za 1 sazenici kotvičníku 20 Kč, 1 ks ženšenu 25 Kč, 1 ks klanoprašky 60 Kč.

 Objednat sazenice kotvičníku, ženšenu, klanoprašky

 Kotvičník je jednoletá rostlina, která se pěstuje ze semen, která jsou ukryta v plodech. Plod je složený z pěti hvězdicovitě rozložených bradavičnatých plůdků a uprostřed každého plůdku je jedno asi 1 mm velké, kulaté semeno. Přes velmi tvrdou slupku se téměř nelze k semenu dostat. Ostatně není to třeba, je možno sít buď celé plody nebo rozpolcené na plůdky.

Nejvhodnější dobou výsevu semen je období od konce března do konce dubna. Jsou možné i pozdější výsevy, ale tam bude pochopitelně užitek z rostliny menší. Semena se zakryji asi centimetrovou vrstvou substrátu. Rostlinky jsou poměrně značně náchylné na padání klíčících rostlin. Zeslabuje se stonek těsně nad substrátem a následně stonek uhnívá až dojde ke zborcení rostliny. Podobně se chovají i například okurky hadovky. První zálivka je proto i s přípravkem proti bakteriálním chorobám – např. Previcur. Substrát musí být udržován neustále vlhký a díky dobrému větrání i bez plísní a dalších chorob.

Semena přírodních rostlin a tedy i kotvičníku vzcházejí nepravidelně. To znamená, že při stejných podmínkách klíčí různě. Nepravidelné klíčení semen je přirozená obrana přírody, aby v případě velké změny počasí druh nevymizel, kdyby všechna semena vyklíčila naráz. První semena vyklíčí při teplotě 20°C asi za 14 dní, jiná různě později, třeba i za několik měsíců a dokonce někdy i na podzim. Takže vypěstování rostlin kotvičníku ze semínek není jednoduché!

Rostlinky kotvičníku je nejsnadnější pěstovat ve volné půdě. Jediné nebezpečí je nečekané mimořádně špatné počasí. Chlad a mokro, přívalové deště, kroupy apod. Ale při normálním létu je stav rostlin pěstovaných venku lepší. Rostliny venku netrpí v podstatě žádnými chorobami a ani škůdci, dobře snáší sucho, takže s pěstováním nejsou v případě příznivého počasí problémy. Je to vidět i na porostu, kde vlivem změn teplot, proudění vzduchu a podobně jsou rostliny silnější, a tak i odolnější. Na pěstování jsou nejvhodnější půdy lehčí, písčité a stanoviště slunné. Pěstujeme-li venku, vhodné je sázení do řádků. Rostliny asi 20 cm od sebe a řádky 20 cm od sebe.

Při pěstování ve skleníku je nutná častá kontrola, denní mírná zálivka a výkonné větrání. Porost je více ohrožen napadáním mšicemi a sviluškou. V případě napadení je nejjednodušší a nejspolehlivější rostliny razantně ostříhat. Nebojte se, i na pohled sviluškou naprosto zničený porost po ořezání v příznivých klimatických podmínkách znovu obrazí. Chemické prostředky je možné používat jen pokud pěstujeme kotvičník na semeno. Kotvičník je možné pěstovat i v květináčích a truhlících, květináč o průměru 13 cm na pěstování je dostačující. Do 60 cm dlouhého truhlíku se dá dát pohodlně 6 rostlin.

Rostliny se stříhají, když nové větvičky dosáhnou délky 20 cm, suší se bud v sušičce nebo na stinném, teplém, suchém a vzdušném místě.

Přeji hodně úspěchů

Ing. Daniel Dušák & Mgr. Saida Azimová