Pěstování kotvičníku a ženšenu

Od půlky května do konce června prodáváme každý rok SAZENICE kotvičníku a ženšenu indického doma v Českých Budějovicích. Minimální smysluplné množství vzhledem k výnosu je 25 ks sazenic kotvičníku (je to drobná rostlina), což je na osázení cca 1m2 plochy. Objednávky na menší počet než 25 ks sazenic kotvičníku NEVYŘIZUJEME. Semena neprodáváme.

U ženšenu indického doporučujeme cca 10 rostlin pro rozumný výnos.

Ceny jsou bezkonkurenční: za 1 sazenici kotvičníku 20 Kč, 1 ks ženšenu 25 Kč.

 Objednat sazenice kotvičníku a ženšenu.

KOTVIČNÍK

 Kotvičník je jednoletá rostlina, která se pěstuje ze semen, která jsou ukryta v plodech. Plod je složený z pěti hvězdicovitě rozložených bradavičnatých plůdků a uprostřed každého plůdku je jedno asi 1 mm velké, kulaté semeno. Přes velmi tvrdou slupku se téměř nelze k semenu dostat. Ostatně není to třeba, je možno sít buď celé plody nebo rozpolcené na plůdky.

Nejvhodnější dobou výsevu semen je období od konce března do konce dubna. Jsou možné i pozdější výsevy, ale tam bude pochopitelně užitek z rostliny menší. Semena se zakryji asi centimetrovou vrstvou substrátu. Rostlinky jsou poměrně značně náchylné na padání klíčících rostlin. Zeslabuje se stonek těsně nad substrátem a následně stonek uhnívá až dojde ke zborcení rostliny. Podobně se chovají i například okurky hadovky. První zálivka je proto i s přípravkem proti bakteriálním chorobám – např. Previcur. Substrát musí být udržován neustále vlhký a díky dobrému větrání i bez plísní a dalších chorob.

Semena přírodních rostlin a tedy i kotvičníku vzcházejí nepravidelně. To znamená, že při stejných podmínkách klíčí různě. Nepravidelné klíčení semen je přirozená obrana přírody, aby v případě velké změny počasí druh nevymizel, kdyby všechna semena vyklíčila naráz. První semena vyklíčí při teplotě 20°C asi za 14 dní, jiná různě později, třeba i za několik měsíců a dokonce někdy i na podzim. Takže vypěstování rostlin kotvičníku ze semínek není jednoduché!

Rostlinky kotvičníku je nejsnadnější pěstovat ve volné půdě. Jediné nebezpečí je nečekané mimořádně špatné počasí. Chlad a mokro, přívalové deště, kroupy apod. Ale při normálním létu je stav rostlin pěstovaných venku lepší. Rostliny venku netrpí v podstatě žádnými chorobami a ani škůdci, dobře snáší sucho, takže s pěstováním nejsou v případě příznivého počasí problémy. Je to vidět i na porostu, kde vlivem změn teplot, proudění vzduchu a podobně jsou rostliny silnější, a tak i odolnější. Na pěstování jsou nejvhodnější půdy lehčí, písčité a stanoviště slunné. Pěstujeme-li venku, vhodné je sázení do řádků. Rostliny asi 20 cm od sebe a řádky 20 cm od sebe.

Při pěstování ve skleníku je nutná častá kontrola, denní mírná zálivka a výkonné větrání. Porost je více ohrožen napadáním mšicemi a sviluškou. V případě napadení je nejjednodušší a nejspolehlivější rostliny razantně ostříhat. Nebojte se, i na pohled sviluškou naprosto zničený porost po ořezání v příznivých klimatických podmínkách znovu obrazí. Chemické prostředky je možné používat jen pokud pěstujeme kotvičník na semeno. Kotvičník je možné pěstovat i v květináčích a truhlících, květináč o průměru 13 cm na pěstování je dostačující. Do 60 cm dlouhého truhlíku se dá dát pohodlně 6 rostlin.

Rostliny se stříhají, když nové větvičky dosáhnou délky 20 cm, suší se buď v sušičce nebo na stinném, teplém, suchém a vzdušném místě.

ŽENŠEN

Tato rostlina se dá pěstovat u nás venku i ve skleníku. Většinou jako letnička. Keř dorůstá v našich podmínkách okolo 1 metru, ve skleníku je větší výnos díky vyšší teplotě a delší vegetační době. Postačí běžná zemina i zálivka, má ráda teplá místa. Semena vyséváme do skleníku nebo pařeniště už od konce března, klíčí 4-6 týdnů. Sazenice vysazujeme ven nejdříve po jarních mrazících od poloviny května. Na pohled hezký keř zajímavě kvete, jeho plody jsou podobné mochyni. Pěstujeme do podzima, kdy sklidíme celé rostliny a jednotlivé užívané části (měkké části natě a kořeny) usušíme a uskladníme.

Pro víceleté pěstování jako tzv. přenosné rostliny (není mrazuvzdorná) je nutný větší květináč, aby bylo možno na zimu přenést domů do chladného prostoru 5-9 °C a omezíme zálivku. Je dobré na zimu rostlinu sestříhat, dobře obrůstá. Při pěstování v nádobách je vhodné přihnojování organickými hnojivy.

 

Přejeme hodně úspěchů

Ing. Daniel Dušák & Mgr. Saida Azimová