Pěstování kotvičníku a ženšenu

Od půlky května do konce června prodáváme každý rok SAZENICE kotvičníku a ženšenu indického doma v Českých Budějovicích. Minimální smysluplné množství vzhledem k výnosu je 25 ks sazenic kotvičníku (je to drobná rostlina), což je na osázení cca 1m2 plochy. Objednávky na menší počet než 25 ks sazenic kotvičníku NEVYŘIZUJEME. Semena neprodáváme.

U ženšenu indického doporučujeme cca 10 rostlin pro rozumný výnos.

Ceny jsou bezkonkurenční: 1 sazenice kotvičníku 25 Kč, 1 sazenice ženšenu 25 Kč.

 Objednat sazenice kotvičníku a ženšenu.

KOTVIČNÍK

 Kotvičník je jednoletá rostlina, která se pěstuje ze semen, která jsou ukryta v plodech. Plod je složený z pěti hvězdicovitě rozložených bradavičnatých plůdků a uprostřed každého plůdku je jedno asi 1 mm velké, kulaté semeno. Přes velmi tvrdou slupku se téměř nelze k semenu dostat. Ostatně není to třeba, je možno sít buď celé plody nebo rozpolcené na plůdky.

Nejvhodnější dobou výsevu semen je období od konce března do konce dubna. Jsou možné i pozdější výsevy, ale tam bude pochopitelně užitek z rostliny menší. Semena se zakryji asi centimetrovou vrstvou substrátu. Rostlinky jsou poměrně značně náchylné na padání klíčících rostlin. Zeslabuje se stonek těsně nad substrátem a následně stonek uhnívá až dojde ke zborcení rostliny. Podobně se chovají i například okurky hadovky. První zálivka je proto i s přípravkem proti bakteriálním chorobám – např. Previcur. Substrát musí být udržován neustále vlhký a díky dobrému větrání i bez plísní a dalších chorob.

Semena přírodních rostlin a tedy i kotvičníku vzcházejí nepravidelně. To znamená, že při stejných podmínkách klíčí různě. Nepravidelné klíčení semen je přirozená obrana přírody, aby v případě velké změny počasí druh nevymizel, kdyby všechna semena vyklíčila naráz. První semena vyklíčí při teplotě 20°C asi za 14 dní, jiná různě později, třeba i za několik měsíců a dokonce někdy i na podzim. Takže vypěstování rostlin kotvičníku ze semínek není jednoduché!

Rostlinky kotvičníku je nejsnadnější pěstovat ve volné půdě. Jediné nebezpečí je nečekané mimořádně špatné počasí. Chlad a mokro, přívalové deště, kroupy apod. Ale při normálním létu je stav rostlin pěstovaných venku lepší. Rostliny venku netrpí v podstatě žádnými chorobami a ani škůdci, dobře snáší sucho, takže s pěstováním nejsou v případě příznivého počasí problémy. Je to vidět i na porostu, kde vlivem změn teplot, proudění vzduchu a podobně jsou rostliny silnější, a tak i odolnější. Na pěstování jsou nejvhodnější půdy lehčí, písčité a stanoviště slunné. Pěstujeme-li venku, vhodné je sázení do řádků. Rostliny asi 20 cm od sebe a řádky 20 cm od sebe.

Při pěstování ve skleníku je nutná častá kontrola, denní mírná zálivka a výkonné větrání. Porost je více ohrožen napadáním mšicemi a sviluškou. V případě napadení je nejjednodušší a nejspolehlivější rostliny razantně ostříhat. Nebojte se, i na pohled sviluškou naprosto zničený porost po ořezání v příznivých klimatických podmínkách znovu obrazí. Chemické prostředky je možné používat jen pokud pěstujeme kotvičník na semeno. Kotvičník je možné pěstovat i v květináčích a truhlících, květináč o průměru 13 cm na pěstování je dostačující. Do 60 cm dlouhého truhlíku se dá dát pohodlně 6 rostlin.

Rostliny se stříhají, když nové větvičky dosáhnou délky 20 cm, suší se buď v sušičce nebo na stinném, teplém, suchém a vzdušném místě.

ŽENŠEN

Tato rostlina se dá pěstovat i v ČR venku i ve skleníku. Většinou jako letnička. Keř dorůstá v našich podmínkách okolo 1 metru, ve skleníku je větší výnos díky vyšší teplotě a delší vegetační době. Postačí běžná zemina i zálivka, tato rostlina má ráda teplá místa. Semena vyséváme do skleníku nebo pařeniště už od konce března, klíčí 4-6 týdnů. Sazenice vysazujeme ven nejdříve po jarních mrazících od poloviny května asi 50 cm od sebe. Na pohled hezký keř zajímavě kvete, jeho plody jsou žluto oranžové podobné mochyni. Pěstujeme do podzimu, kdy sklidíme celé rostliny před příchodem prvních mrazů a jednotlivé užívané části (listy, měkké části natě a kořeny) usušíme buď v sušičce nebo na stinném, teplém, suchém a vzdušném místě a uskladníme. Ve skleníku se vegetační doba prodlouží na podzim minimálně o 1 měsíc.

Pro víceleté pěstování jako tzv. přenosné rostliny (není mrazuvzdorná) je nutný větší květináč, aby bylo možno na zimu přenést domů do chladného prostoru 5-9 °C a omezíme zálivku. Je dobré na zimu rostlinu sestříhat, dobře obrůstá. Při pěstování v nádobách je vhodné přihnojování organickými hnojivy (granulovaný hnůj, rohovina apod.).