Ženšen indický

Withania somnifera - Witánie snodárná - Indický ženšen - Ašvagandha

Vlastnosti: afrodiziakální, antisklerotické, antistresové, omezuje rizika vzniku civilizačních chorob, odstraňuje nespavost a vyčerpanost psychickou i fyzickou, pozitivně působí na astma a choroby reprodukčního systému (impotence) aj.

Léčitelé již před 5000 lety poznali, že tato rostlina má podobné účinky jako známý ženšen. Zvláště indická ajurvéda ji hojně využívala a proto dostala lidový název indický ženšen. Co poznali dávní léčitelé intuicí a pozorováním, to dnes moderní věda potvrdila. Při výzkumech bylo zjištěno, že účinky ašwagandhy jsou velmi podobné působení ženšenu pravého, jehož pěstování je ale mnohem obtížnější a produkty z něj tak několikanásobně dražší.

Látky obsažené ve withanii mají velmi dobré protinádorové účinky a je doporučována při léčbě ozařováním nebo cytostatiky (chemoterapie). Působí antidepresivně, posiluje imunitní systém, snižuje množství cholesterolu a cukru v krvi, působí jako afrodiziakum. Dále působí protizánětlivě, léčí plicní onemocnění a poruchy trávicího traktu.

Bylina je řazena do speciální skupiny tzv. adaptogenních rostlin. Používá se k posílení fyzické a psychické kondice. Zvyšuje odolnost proti stresu. Posiluje koncentraci a pozitivně ovlivňuje činnost mozku. Bylina je oblíbeným prostředkem mezi indickými manažery, protože dokáže uklidnit, ale i zároveň nabudit. Přezdívá se jí přírodní diazepam.

aplikační forma: odvar: dávka 2-5 g natě nebo 2-5 g kořene denně + cca 400 ml vody nebo mléka, povařit cca 10 min, nejlépe užívat 2x denně

tinktura: 1 díl natě nebo kořene a 2 díly 60-80% alkoholu, 30 dní nechte stát za občasného protřepání a pak sceďte, užívejte 3 x denně 1 ml

Při doporučeném dávkování nejsou známy nežádoucí vedlejší účinky a kontraindikace. Jako potravina a ve velkém množství je toxická.

Cena čerstvého, kvalitně usušeného, v čisté přírodě pěstovaného a nechemicky ošetřovaného ženšenu z naší zahrady - nová sklizeň 2023:

100 g nať za 700 Kč

100 g kořen za 1000 Kč - Možnost objednání opět od září 2023

charakteristika: vytrvalý, doširoka větvený, v našich podmínkách asi 50 cm vysoký keř, výsadba do sponu 50 x 50 cm, v našich podmínkách většinou pěstovaný jako letnička, víceleté pěstování možné ve větším květináči přeneseném na zimu domů kvůli ochraně před mrazem. Sazenice ženšenu můžete koupit i u nás, více informací najdete v sekci Prodej sazenic a pěstování a koupit lze každý rok v květnu a červnu v Eshopu.

Disclaimer: bylinné čaje jsou pouze doplňkem stravy, nejedná se o léky!

Odkazy na další zdroje informací: