Ženšen indický

Withania somnifera - Witánie snodárná - Indický ženšen - Ašvagandha

Vlastnosti: afrodiziakální, antisklerotické, antistresové, omezuje rizika vzniku civilizačních chorob, odstraňuje nespavost a vyčerpanost psychickou i fyzickou, pozitivně působí na astma a choroby reprodukčního systému (impotence) aj.

Léčitelé již před 4000 lety poznali, že tato rostlina má podobné účinky jako známý ženšen. Zvláště indická ajurvéda ji hojně využívala a proto dostala lidový název indický ženšen. Co poznali léčitelé intuicí a pozorováním příznivých vlivů užívání ženšenu na pacienty, to dnes moderní věda potvrdila. Při výzkumech bylo zjištěno, že účinky indického ženšenu jsou velmi podobné působení ženšenu pravého, jehož pěstování je ale mnohem obtížnější a produkty z něj tak několikanásobně dražší.

Látky obsažené ve withanii mají velmi dobré protinádorové účinky a je doporučována při léčbě ozařováním nebo cytostatiky (chemoterapie). Působí antidepresivně, posiluje imunitní systém, snižuje množství cholesterolu a cukru v krvi, působí jako afrodiziakum. Dále působí protizánětlivě, léčí plicní onemocnění a poruchy trávicího traktu.

Bylina je řazena do speciální skupiny tzv. adaptogenních rostlin. Používá se k posílení fyzické a psychické kondice. Zvyšuje odolnost proti stresu. Posiluje koncentraci a pozitivně ovlivňuje činnost mozku. V současnosti je bylina oblíbeným prostředkem mezi indickými manažery, kteří ašwagandhu užívají namísto Valia.

aplikační forma: odvar: dávka 2-5 g natě nebo 2-5 g kořene denně + cca 400 ml vody nebo mléka, povařit cca 10 min, nejlépe užívat 2x denně

tinktura: 1 díl natě nebo kořene a 2 díly 60% alkoholu, 10 dní nechte stát za každodenního protřepání a pak sceďte, užívejte 3 x denně 1 ml

Při doporučeném dávkování nejsou známy nežádoucí vedlejší účinky a kontraindikace. Jako potravina a ve velkém množství je toxická.

Cena čerstvého, kvalitně usušeného, v čisté přírodě pěstovaného a nechemicky ošetřovaného ženšenu z naší zahrady - nová sklizeň 2022:

100 g nať za 700 Kč

100 g kořen za 1000 Kč - Na prodej od listopadu 2022

charakteristika: vytrvalý, doširoka větvený, v našich podmínkách asi 50 cm vysoký keř, výsadba do sponu 50 x 50 cm, v našich podmínkách většinou pěstovaný jako letnička, víceleté pěstování možné ve větším květináči přeneseném na zimu domů kvůli ochraně před mrazem. Sazenice ženšenu můžete koupit i u nás, více informací najdete v sekci Prodej sazenic a pěstování a koupit lze každý rok v květnu a červnu v Eshopu.

Disclaimer: bylinné čaje jsou pouze doplňkem stravy, nejedná se o léky!

Odkazy na další zdroje informací: