Indický ženšen - Withanie - Ašvagandha

Withania somnifera - witánie snodárná, indický ženšen, ašvagandha

vlastnosti: afrodiziakální, antisklerotické, antistresové, omezuje rizika vzniku civilizačních chorob, odstraňuje nespavost a vyčerpanost (psychickou i fyzickou), pozitivně působí na astma a choroby reprodukčního systému (impotence) aj.

Léčitelé již před 4000 lety poznali, že tato rostlina má podobné účinky jako známý ženšen. Zvláště indická ajurvéda ji hojně využívala a proto dostala lidový název indický ženšen.. Co poznali léčitelé intuicí a pozorováním příznivých vlivů užívání ženšenu na pacienty, to dnes moderní věda potvrdila. Při výzkumech bylo zjištěno, že účinky indického ženšenu jsou velmi podobné působení ženšenu pravého (Panax ginseng), jehož pěstování je ale mnohem obtížnější a produkty z něj tak několikanásobně dražší.

Látky obsažené ve withanii mají velmi dobré protinádorové účinky a je doporučována při léčbě ozařováním nebo cytostatiky (chemoterapie). Withanie je řazena mezi tzv. adaptogenní rostliny - působí antidepresivně, posiluje imunitní systém, snižuje množství cholesterolu a cukru v krvi, působí jako afrodiziakum. Dále působí protizánětlivě, léčí plicní onemocnění a poruchy trávicího traktu.

Používá se k posílení fyzické a psychické kondice. Zvyšuje odolnost proti stresu. Posiluje koncentraci a pozitivně ovlivňuje činnost mozku. V současnosti je bylina oblíbeným prostředkem mezi indickými manažery, kteří ašwagandhu užívají namísto Valia.

aplikační forma: odvar: dávka 2-5g natě nebo 2-5 g kořene denně + cca 400ml vody nebo mléka, povařit cca 10 min, nejlépe užívat 2x denně

                           tinktura: 1díl natě nebo kořene  a 2 díly alkoholu 60%, 10 dní nechte stát za každodenního protřepání a pak sceďte, užívejte 3 x denně 1 ml

Při doporučeném dávkování nejsou známy nežádoucí vedlejší účinky a kontraindikace. Jako potravina a ve velkém množství je toxická.

Cena čerstvého, kvalitně usušeného, v čisté přírodě pěstovaného a nechemicky ošetřovaného ženšenu z naší zahrady - nová sklizeň 2019:

100g nať......600 Kč

100g kořen.....850 Kč - vyprodáno, bude zase od října 2020.

 

charakteristika: vytrvalý, doširoka větvený, asi 1m vysoký keř, výsadba do sponu 50x50 cm, v našich podmínkách většinou pěstovaný jako letnička, víceleté pěstování možné ve větším květináči přeneseném na zimu domů kvůli ochraně před mrazem. Sazenice ženšenu můžete koupit i u nás, více informací najdete v sekci "Prodej sazenic a pěstování" a objednat lze každý rok v květnu a červnu v sekci "Objednávky".

 

odkazy na další zdroje informací:

www.rroij.com/open-access/a-review-on-pharmacological-profile-of-withania-somnifera-ashwagandha.php?aid=33844

https://www.celostnimedicina.cz/withania-somnifera.htm

https://cs.wikipedia.org/wiki/Withanie_snod%C3%A1rn%C3%A1

https://mit-phytaminen-heilen.com/heilpflanzen/ashwagandha.html